A fokhagyma és a vöröshagyma, illetve azok héja is tele van tápanyagokkal, csakúgy mint az almahéj. Ezek a tápanyagok a következők: A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, allicin, kvercetin, antioxidánsok, flavonoidok, foszfor, kálium, kalcium. De mire is használhatjuk fel a vöröshagyma és a fokhagyma héját? Mutatjuk a válaszokat!
A régebbi időkben szinte mindent felhasználtak és újrahasznosítottak az emberek, nem történt ez másként a hagyma héjával sem. Nem rögtön, hagymapucolást követően használták fel a hagyma külső héját, hanem először alaposan kiszárították, majd mozsárban apróra darálták, és különféle pörkölteket és köreteket ízesítettek vele. A hagymapucolást követően meg is mosták a hagymahéjat, majd egy tiszta konyharuhán hagyták megszáradni. Ha nem szeretnénk ily módon felhasználni a hagymahéjat, más lehetőségek közül is választhatunk.
Egy másik alternatíva, hogy a fokhagyma- és a vöröshagymahéjat két-három órán keresztül főzzük, majd leszűrjük, és csak a szűrletet használjuk fel mint ízesítőt. Ily módon levesekhez, különösen húsleveshez adhatjuk hozzá, hogy még finomabb és pikánsabb levest készítsünk a családnak.
A hagyma héjából főzött tea – legyen szó fokhagyma vagy vöröshagyma héjából készített teáról – nagyon sokat segíthet, ha meg vagyunk fázva. Csak facsarjunk bele pár csepp citromlevet, adjunk hozzá egy kis mézet, és hamarosan sokkal enyhébbek lesznek a tüneteink. A hagymatea egyébként nagyszerű alvást segítő, és még izomgörcsök esetén is természetes szer lehet.
A hagymahéjból tonikot is készíthetünk, amely nagyszerűen enyhíti a bőrgyulladással együtt járó kellemetlen tüneteket. A hagymaféléknek ugyanis nagyszerű antibakteriális, gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatásai vannak. Készítsünk egy adag hagymateát, majd áztassunk meg benne egy tiszta pamutanyagot, ezt pedig helyezzük a gyulladt bőrfelületre. Ezzel a módszerrel csökken a hegesedés mértéke, és még a viszketést is csillapíthatjuk a segítségével.
A hagymahéjat komposztálhatjuk is, ily módon is nagyon hasznos lehet számunkra, hiszen így a növényeinket extra tápanyaggal láthatjuk el tavasszal és a nyár folyamán.
A hagymából és a hagymahéjból remek köhögés elleni szirup is készülhet. Most két ilyen receptet mutatunk be.
Hagymás-mézes szirup hozzávalói:
• 1 nagyobb vöröshagyma,
• 8-10 gerezd fokhagyma,
• mindkét hagyma héja megmosva, megszárítva,
• méz,
• befőttesüveg.
Elkészítése:
Csurgassunk egy kevés mézet a befőttesüvegbe, majd a hagymák és a hagymahéj rétegezése következik. Először következzen a vékonyra vágott hagymakarika, arra egy kevés méz, majd a vöröshagymahéj. Aztán következhetnek az összenyomkodott fokhagymagerezdek, erre ismét méz és a fokhagymahéj. Folytassuk így a rétegezést, míg minden hozzávalóból van. Érleljük legalább két hétig, majd vegyük ki a mézből a hagymákat és a hagymahéjakat, és már fogyaszthatjuk is.
Hagymás-mézes-citromos szirup hozzávalói:
• 1 nagyobb vöröshagyma,
• 8-10 gerezd fokhagyma,
• mindkét hagyma héja megmosva, megszárítva,
• méz,
• 2 nagyobb biocitrom felkarikázva,
• befőttesüveg.
Elkészítése:
A szirup hasonlóan készül, mint az előző, csak itt a rétegezésnél citromkarikákat is teszünk az üvegbe. Egy kevés citromlevet is facsarhatunk a mézhez, de ez a lépés el is hagyható.