Olcsó, hatékony és mellékhatásmentes köhögés elleni szerek

A köhögésnek számos oka lehet, az egyik leggyakoribb nem más, mint a megfázás vagy az influenza, de ezeken kívül más tényezők is szerepet játszhatnak a köhögés kialakulásában, ilyen például a levegő szennyezettsége, az asztma, az allergia, a bakteriális, illetve a vírusfertőzések. A köhögés kialakulhat akkor is, ha valaki dohányzik, de még a szorongás is oka lehet a létrejöttének. Léteznek azonban olyan egyszerű és olcsó módszerek, amelyek nagyon hatékonyak a köhögés csillapításában és megszüntetésében. Nem mellesleg még olyan mellékhatásokkal sem kell számolnunk, amelyekkel egyes gyógyszerek rendelkeznek.

Az egyik legjobb köhögéscsillapító nem más, mint a méz. Már gyermekkorunkban is tudtuk, ha fáj a torkunk, akkor a méz nagyon sokat segíthet nemcsak a torokfájás, hanem a köhögés csillapításában is. A méz csökkenteni tudja a torokban kialakult irritációt. Erős antioxidánsként működik, mivel gyulladást is csökkent, és antibakteriális hatással is rendelkezik, így nagyon gyorsan és hatékonyan képes enyhíteni a megfázásos betegségek tüneteit, így a köhögést is.

Remek köhögéscsillapítónak számít a gyömbér is. Kiemelkedő az antimikrobiális, a gyulladáscsökkentő és az antioxidáns hatása. Segít a légutak izmainak ellazításában, ily módon segít a köhögés csillapításában.

Amennyiben köhögéstől szenvedünk, úgy az édesgyökérre is számíthatunk, hiszen vírusellenes, gombaellenes és antibakteriális hatásokkal rendelkezik. Azok, akik magas vérnyomásban szenvednek, ne fogyasszák ezt a gyógynövényt, ugyanis vérnyomásnövelő hatása van.

Ha köhögésről van szó, akkor a kakukkfűről se feledkezzünk meg, hiszen nagyon hatékonyan képes enyhíteni ezt a panaszt. Készíthetünk a gyógynövényből szirupot, de teaként is bátran fogyaszthatjuk.

Az illóolajoknak pedig az aromaterápiás hatásait tudjuk nagyon jól kihasználni. Az eukaliptusz illóolaja az egyik legjobb köhögéscsillapító. Ezt a hatást az egyik vegyületének – 1,8 cineol – köszönhetjük, amely remek gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással rendelkezik.

A szerecsendió-illóolaj is nagyon hatékony a köhögés csillapításában: nemcsak antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik, hanem kitűnő antioxidáns is.

A borsmentaolaj pedig nagyon hatékonyan csökkenti a köhögési választ, amikor a légutakat valamilyen irritáció éri.

Mi magunk is készíthetünk remek köhögés elleni szirupot, most egy ilyen receptet mutatunk be.

Csipkebogyós-gyömbéres szirup hozzávalói:

• 20 gramm szárított kakukkfű,
• 5 gramm friss gyömbérgyökér,
• 10 gramm szárított bodza,
• 10 gramm szárított csipkebogyó,
• 1 fahéjrúd,
• 2 csésze víz,
• 2 csésze méz.

Elkészítése:

Tegyük fel forrni a vizet, adjuk hozzá a csipkebogyót, a bodzát, a gyömbért és a fahéjat. Forraljuk 20 percig, majd adjuk hozzá a kakukkfüvet is. Ezzel a gyógynövénnyel is forraljuk legalább 10 percig, majd hűtsük le és szűrjük le a gyógynövényes vizet. Ha kihűlt, keverjük el a mézzel. Betegségmegelőzésre napi 1-2 teáskanállal fogyasszunk belőle, betegség idején 3 teáskanálra is felemelhetjük az adagot.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük