Ahogy idősödnek a nők, egyre több problémával kell szembenézniük. Természetesen a férfiaknak is, csakhogy a férfiak ezeket nem tartják olyan nagy problémának, míg a hölgyeknek jól jöhetnek olyan tanácsok és praktikák, amelyek segíthetnek a szárazság leküzdésében, amely nemcsak a bőrt érintheti, hanem az intim testrészeket, illetve a szemet is. Mutatjuk is, hogy milyen megoldások léteznek a szárazság leküzdésére. Természetesen a cikkünk nemcsak nőknek szól, férfiak is találhatnak benne számukra megfelelő praktikákat.
A kor előrehaladtával egyre inkább azt tapasztalhatjuk, hogy a bőrünk egyre szárazabb és sérülékenyebb. Ez egész évben problémát okozhat, de télen sokkal kifejezettebb ez a probléma. Mi ennek az oka? Ahogy öregszünk, az olaj- és verejtékmirigyek kevésbé aktívak, mint a fiatalabb éveinkben. Mindkettő megnehezíti a bőr nedvesen tartását. Kulcsfontosságú, hogy a nap folyamán sok folyadékot – vizet, gyógyteát – fogyasszunk, ugyanis ez segít a bőr gyors gyógyulásában és nedvesen tartásában.
A nők jelentős hányada panaszkodik arra, hogy a körmeik is szárazak és ezáltal nagyon törékenyek. A kor előrehaladtával ugyan megvastagszanak a lábon és a kézen lévő körmök is, de sokkal sérülékenyebbek, könnyebben meghasadhatnak akár hosszában is, és nagyon törékennyé is válhatnak. Lényeges, hogy használjunk kesztyűt, ha mosogatunk vagy takarítunk, és a kezünket is ápoljuk: a kezünk bőrét kézkrémmel, míg a körmeinket olívaolajjal. Ha pedig gombás körömfertőzésünk van, ricinusolajban keverjünk el teafa-illóolajat, és ezzel kenegessük a körmeinket.
Idősebb korban a szájszárazság is sokkal gyakoribb, mint ifjabb éveinkben. Ennek okai lehetnek egyes gyógyszerek vagy egészségi állapotok, mint amilyen a Sjögren-szindróma is. A szájszárazság azt is jelenti, hogy kevesebb nyál termelődik a szájüregben, ami viszont elősegíti a fogínygyulladás, a fogszuvasodás és a fogínysorvadás esélyét. Ha ilyen problémával küzdünk, mindenképpen konzultáljunk a háziorvosunkkal, aki hathatós tanácsokkal tud szolgálni. De itt sem szabad elfeledkezni a rendszeres folyadékfogyasztásról, mivel lehet, hogy csak ennyi áll a háttérben.
A száraz és viszkető bőr oka a cukorbetegség is lehet. A magas vércukorszint, a rossz vérkeringés és a fertőzések szintén okai lehetnek a száraz bőr kialakulásának. Azonban a vércukorszint szabályozása jelentősen csökkentheti a tüneteket. Milyen betegségek okozhatnak még bőrszárazságot? Ilyen például az ízületi gyulladás, a pajzsmirigy-alulműködés, a vérszegénység és a vesebetegség.
A menopauza sok változást idéz elő a hölgyek életében. Az életnek ebben a szakaszában kialakulhat hüvelyszárazság, amely sok nőt riaszt el a további házasélettől. Sokan inkább kerülik az intimitást idősebb korban, pedig a jó szexuális élet mind a testi, mind a lelki egészségre pozitívan hat. A partner gyengédsége, a különböző hüvelykrémek és síkosítók használata segíthet, hogy a szexuális élet ismét olyan jó legyen, mint fiatalabb éveinkben. Sajnos nagyon sok házasság éppen azért megy tönkre, mert a házasfelek nem mernek beszélni a problémáikról. Kulcsfontosságú, hogy a házasságban – főleg, ha az több évtizede tart – tudjunk beszélni a gondjainkról, és közösen oldjuk is meg azokat, hogy a házasságunk kiegyensúlyozott és boldog legyen.
Idősebb korban már a könnymirigyek sem működnek olyan jól. Az úgynevezett szárazszem-szindróma az öregedés normális velejárója, azonban mivel bizonyos betegségek is okai lehetnek a kialakulásának, így mindenképpen érdemes szakorvosi vizsgálatot kérni a háziorvostól. A szemész többek között szemcseppet javasolhat a probléma kiküszöbölésére.
A bőr szárazságát sok minden okozhatja, ilyen például a dohányzás, a stressz, egyes antihisztaminok, illetve még a kemoterápia is.
A hidratáció fontos, azonban ha nem javul a helyzet, mindenképpen érdemes szakorvost felkeresni a problémánkkal.