Az őszi és téli szaunázás előnyei – illóolajok használata a szaunában

Természetesen a szaunázásnak az év bármely napján, hónapjában sok-sok előnye van, de nyáron talán nem járunk annyit szaunázni, illetve télen és ősszel, amikor borongós az időjárás, akkor a szauna melege jót tesz nemcsak a testünknek, hanem a lelkünknek is.

A szaunázásnak rendkívül sok előnye létezik. Többek között azért is érdemes rendszeresen szaunázni, mivel segít a bőr megtisztításában, fokozza a vérkeringést, segít a légutak megnyitásában, illetve enyhíti az ízületi és reumás fájdalmakat is. Bizonyított tény, hogy a rendszeres szaunázás az immunrendszert is megerősíti, javítja az ízületek mozgástartományát, és remek stresszoldóként működik, így ha feszültek vagyunk, akkor csak menjünk el szaunázni, hiszen a stresszkezelésnek ez az egyik legjobb módja.

A szauna azért is olyan egészséges, mivel ilyenkor izzadunk, az izzadás során viszont megnyílnak a pórusaink, amely hatására a szervezetből kiürülnek azok a méreganyagok, amelyek betegségeket is okozhatnak.

A rendszeres szaunázás ezen kívül fokozza a keringést is, stimulálja az ereket, és ily módon a fertőző és egyéb betegségek gyorsabb gyógyulását is megtámogatja.

A szauna felgyorsítja a gyógyulási folyamatot az olyan sérüléseknél, mint például rándulás, ízületi gyulladás, ízületi fájdalom.

A rendszeres szaunázás az endokrin mirigyeket is stimulálni tudja. Ez azért is kulcsfontosságú, mivel az endokrin mirigyeknek is szerepük van a hangulat szabályozásában, az egészséges szöveti funkció kialakításában, de hatással vannak az anyagcserére, továbbá a szexuális funkciók szabályozásában is igencsak nagy a szerepük és hatásuk.

Amikor befekszünk a szaunába, akkor egy idő után a testünk felmelegszik. Ha éppen kialakulóban van a szervezetünkben valamilyen kisebb betegség vagy fertőzés, akkor ennek a felmelegedésnek a hatására a betegség folyamata le is állhat, azaz ki sem alakul a komolyabb egészségi probléma.

A szaunázás után sok vizet kell fogyasztani, mivel az izzadás során vizet veszít a szervezetünk, azaz dehidratáltak leszünk. Krónikus betegeknek nem ajánlott a szaunázás, de ha mégis szeretné kipróbálni, előtte mindenképpen egyeztessen a kezelőorvosával.

A szaunában különféle illóolajokat is használhatunk. Mutatjuk is, hogy melyik mire jó.

A borsmenta frissítő és hűsítő illata tökéletes a szaunában való pihenéshez. Antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek tisztán és baktériummentesen tartani a szauna környezetét.

A levendula nyugtató hatása segít ellazulni egy hosszú, fárasztó nap után. Kiválóan alkalmas a légzés javítására is.

A fahéj édes és fűszeres illatának hatására szinte újjászületünk egy fárasztó nap után. Gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik, javítja a vérkeringést, a hangulatot, fokozza az anyagcserét, csökkenti a kimerültséget és a depressziót.

A teafa-illóolaj antibakteriális és gombaellenes hatásokkal rendelkezik. Segít a baktériumok és vírusok leküzdésében, amelyek olyan betegségeket okozhatnak, mint nátha, megfázás vagy influenza. A teafaolaj egyik vegyülete fokozza a fehérvérsejtek aktivitását is, így erősítve az immunrendszert.

A kamilla illóolaja csökkenti a stresszt, és segít ellazulni. Segít elpusztítani a fertőzést okozó toxinokat, ezen kívül lehűti a testet és csillapítja a lázat.

Az eukaliptusz-illóolaj antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Tisztítja a levegőt, enyhíti a légzési problémákat.

A citrusfélék illóolajai frissítő és élénkítő hatással rendelkeznek. Pozitívan hatnak a légutakra, támogatják a keringést.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük