Az érelmeszesedés ellenségei: egészséges zsírok és rostok – az érelmeszesedés kiváltó tényezői

Az érelmeszesedés bármely életkorban elkezdődhet, akár még gyerekek is szenvedhetnek ebben a betegségben, habár ez meglehetősen ritka. Azt azonban tudnunk kell, hogy ez a betegség a vezető oka a stroke és a szívinfarktus kialakulásának.

Az érelmeszesedés voltaképpen azt jelenti, hogy az erek megvastagszanak és merevek lesznek. Az egészséges emberek rugalmas erekkel rendelkeznek, ez pedig jó keringést biztosít, és így a tápanyagok is maximálisan el tudnak jutni azokra a helyekre, ahol szükség van rájuk. Azonban a kor előrehaladtával az erek egészsége is megromlik. Ezt a folyamatot késleltetni tudjuk, ha kicsit jobban odafigyelünk az egészségünkre és az életmódunkra.

Az érelmeszesedés vagy más néven ateroszklerózis a férfiaknál sokkal gyakoribb, mint a nőknél. Az érelmeszesedés egy olyan állapot, amikor az artériák megkeményednek és szűkülnek, mégpedig a plakkok néven ismert zsíros anyagok felhalmozódása miatt. Ez nagyon veszélyes, hiszen korlátozza a vérellátást, és ez megzavarhatja a végtagok és a szervek vérellátását. Ennek következtében kialakulhat szívkoszorúér-betegség, stroke és perifériás artériás betegség is.

Az érelmeszesedés kockázati tényezői lehet az elhízás és a cukorbetegség. Ez utóbbi az artériák falának károsodásához vezet. A dohányzás szintén károsítja az artériák falát, ami az artériák szűkületét is okozza, és a vérlemezkék is összetapadnak. A magas vérnyomás és a magas koleszterinszint is oka lehet az ateroszklerózis létrejöttének, mint ahogy a túlzott alkoholfogyasztás is. A mértéktelen alkoholfogyasztás magas vérnyomást és magas koleszterinszintet okoz. Mindkettő az érelmeszesedés kockázati tényezői közé sorolható.

Érelmeszesedés akkor alakul ki, amikor zsírok, koleszterin és egyéb anyagok, plakkok halmozódnak fel az artériák falában, ami akár szívrohamhoz is vezethet, ugyanis ilyenkor vérrögök képződhetnek az agyban vagy a szív ereiben, és ez okozhat akár halált is. Sok embernél hosszú évtizedekig tart, míg megjelennek az első tünetek, míg másoknál egyáltalán nem jelentkeznek a tünetek, csak létrejön a vérrög, és ezzel együtt vagy stroke, vagy szívinfarktus alakul ki. Az érelmeszesedésnek jellemző tünetei is vannak azonban, amit sokan meg is tapasztalnak. Ilyen például a mellkasi fájdalom, a hirtelen kialakuló zsibbadás és fájdalom a kezekben és a lábakban, beszédzavar, lábfájdalom járás közben, magas vérnyomás, veseelégtelenség, illetve jele lehet még a szexuális diszfunkció is.

Ha valakinek érelmeszesedést állapított meg az orvosa, akkor minden esetben tartsa be a kezelőorvos által felállított kezelési tervet, és ha kiegészítőt szeretne fogyasztani, akkor is kérdezze meg az orvosát, mert csakis az ő jóváhagyásával lehet bármilyen készítményt is fogyasztani a szedett gyógyszerek mellett.

Ha azonban még nem szenvedünk ebben a betegségben, de mindenképpen szeretnénk megelőzni azt, akkor a transzzsírok helyett mindenképpen az egészséges zsírok fogyasztására helyezzük a hangsúlyt. Az egyszeresen telítetlen zsírok – például az olívaolaj – csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek, így a szívkoszorúér-betegség kockázatait is.

Az omega-3 zsírsavak is nagyon fontosak a szervezetünk számára. Gazdag forrásai közé tartoznak a halak, a halolaj, a lenmag vagy a chiamag.

Ha szeretnénk elkerülni az érelmeszesedést, akkor mindenképpen korlátozzuk a finomított szénhidrátokat, ellenben növeljük meg a napi rostbevitelünket. Sok rostot tartalmaznak a zöldségek, a gyümölcsök, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük