Napjainkban egyre többen használják a számítógépet, éppen ezért sokan ma már nem írnak kézzel. A kézírásnak viszont nagy szerepe van az agyi teljesítmény fokozásában. Gyakoroljuk hát annyit, amennyit csak tudjuk, hiszen jót tesz az agy egészségének és működésének. Cikkünkből azt is megtudhatja, hogy miért.
A laptopok, a számítógépek és az okostelefonok világában egyáltalán nem meglepő, hogy a gyerekek – és hozzá kell tennünk, hogy a felnőttek jelentős hányada is – nagyobb előszeretettel használják írásra a billentyűzetet, mint a tollat. A gyerekek különböző okok miatt jobban is kedvelik a laptopon vagy a számítógépen történő írást. Ha valamit elrontanak, azt könnyen ki tudják törölni, és egy-egy írást könnyedén meg is tudnak egymással osztani. Azonban számos oka van, hogy miért is olyan jó kézzel írni. Cikkünkben ezeket az okokat mutatjuk be az olvasóknak.
A kézírásnak számos egészségügyi szerepe és funkciója van. Az egyik nem más, mint a kognitív funkciók fejlesztése. A kézírás nemcsak a kognitív, hanem a motoros és a vizuális készségeket is javítja. A kognitív készségeket minden életkorban lehet fejleszteni. Ha valaki sokat ír, azt veheti észre, hogy az agyi működése is jobb, hiszen a kognitív készségek ilyenkor is edzésben vannak, azaz fejlődnek.
Amikor kézzel írunk, akkor az agyunk egy része, mégpedig a retikuláris aktiváló rendszer stimulálódik. Ez egy olyan rendszer, amely voltaképpen szelektálja az információkat. Ez a rendszer határoz arról, hogy mely információra van szüksége az adott személynek, és melyek feleslegesek. A kézírás azonban stimulálja ezt a rendszert, ami sokkal jobb szelektációra lesz képes, mintha nem használnánk a kezünket írásra.
Egy kutatásba diákokat vontak be. Az egyik csoportnak laptopon kellett jegyzetelni, míg a másik csoport tagjainak kézzel kellett írniuk. A tudósok azt a megállapítást tették, hogy azok a diákok, akik kézírással készítették a jegyzeteiket, jobban memorizálták az információkat, és ezeket az információkat hosszabb ideig is tudták tárolni, ellentétben azokkal a diákokkal, akik laptopot használtak jegyzetelésre. A kísérlet azt mutatta, hogy a kézírással készült információk kiváló módszer a megtanulandó dolgok memorizálására, és ez a memóriát is javítja, így nagyon ajánlott nemcsak gyerekeknek, hanem idősebb személyeknek is ez a technika.
Ahogy öregszünk, úgy csökken a fizikai és szellemi képességünk. Egy tanulmány arról számolt be, hogy azok az idősebb emberek, akik gyakran élnek a kézírás adta lehetőségekkel, jobb érvelési készségekkel, ítélőképességgel és kognitív képességekkel rendelkeznek, mint a kézírást nem gyakorló társaik.
A kézzel történő írás segít jobban és behatóbban értelmezni a dolgokat, nem mellesleg még a kreativitást is fejleszti. A kutatók szerint azok a gyerekek, akik az órákon kézírással jegyzetelnek, sokkal összetettebben, szebben fogalmaztak, és sokkal több szót használtak, ami azt is jelenti, hogy sokkal kreatívabbak. A laptopot használó diákok pedig gyakran alkalmaznak rövidítéseket, míg a kézírással író gyerekek szebb szavakat használnak, és a rövidítés sem jellemző rájuk.
A kézzel történő írás nyugtató hatással is bír. Nemhiába ösztönzik a terapeuták is, hogy a pácienseik vezessenek naplót. Ez nemcsak a gondolatok rendszerezésében segít, de meg is nyugtatja az idegeket.