A szőlő édes, lédús és nagyon finom. Bármelyik színű gyümölcsöt is részesítjük előnyben, abban biztosak lehetünk, hogy roppant egészséges. Nem csupán önmagában fogyaszthatjuk, de remek salátát és még turmixitalt is készíthetünk szőlő hozzáadásával, persze utóbbit jól tesszük, ha fogyasztás előtt leszűrjük a magok és a szőlőhéj miatt. Mutatjuk is, hogy milyen pozitív hatásai vannak ennek a gyümölcsnek, és milyen tápanyagainak köszönhetjük az egészségre gyakorolt sok-sok előnyös hatását!
A szőlő sok C-vitamint, káliumot és folátot tartalmaz, ily módon nemcsak az immunrendszert erősíti, de még a vérnyomást is szabályozza.
Az egyik olyan gyümölcsről van szó, amely szupergyümölcsnek is tekinthető, hiszen antioxidánsokban gazdag. Ilyen antioxidánsnak számítanak a polifenolok, a katekinek és az antociánok. Fenolos vegyületekben is bővelkedik, ez pedig a rezveratrol, amely miatt messzi földön híres ez a remek gyümölcs. Nagyon sokan éppen emiatt isznak bort, és emiatt az alkotóanyaga miatt fogyasztanak szőlőt, merthogy a rezveratrol nem csupán egy antioxidáns, de rákellenes hatása is kiemeli ezt a gyümölcsöt a többi közül.
A szőlő nemcsak káliumot, hanem rostot is tartalmaz. Mindkét összetevő elősegíti a jó szívműködést, illetve a vérnyomás szabályozásában is aktívan részt vesz. A szőlő ezen kívül olyan polifenolokban is bővelkedik, mint a kvercetin és a rezveratrol, amelyek nemcsak a gyulladástól, hanem az oxidatív károsodástól is védik az emberi szervezetet, így a szívet is.
Más antioxidánsokat is tartalmaz ez a gyümölcs, például karotinoidokat. Ilyen karotinoid a lutein és a zeaxantin, amelyek nagyfokú védelmet jelentenek a szemnek a környezeti, többek között az UV-károsodásokkal szemben.
A lila és a vörös szőlő a legegészségesebb, mindkettő védelmet jelent az agy számára. A szőlő antioxidánsai javítják a tanulási képességeket, jót tesznek a memóriának, és a gondolkodási képességeket is javítani tudják.
Annak ellenére, hogy a szőlő édes, csak alacsony a glikémiás indexe, így nem emeli meg drasztikusan a vércukorszintet.
A szőlőben tehát két pigment is található, a lutein és a zeaxantin, és mindkettő védi a szem egészségét. Ezek a pigmentek növelik a vizuális tartományt, csökkentik a tükröződést és az erős fények okozta kellemetlenségeket, és fokozzák a vizuális kontrasztot. Mindkét tápanyag csökkenti a szürkehályog és a makuladegeneráció kockázatait.
A szőlő sok vizet tartalmaz, így segít a test hidratálásában is. Segít fenntartani a normál testhőmérsékletet, keni az ízületeket, és csökkenti a kalóriabevitelt is.
A szőlőben található melatonin elősegíti a hosszú és pihentető alvást. A melatonin egy olyan hormon, amely az agyban termelődik. Amikor kint sötétedik, az agyunk elkezd melatonint termelni, hogy ezzel is segítse a cirkadián ritmust és az alvást. Az elegendő alvás kulcsfontosságú, mivel az alváshiány számos egészségi problémához kapcsolódik, mint például elhízás, depresszió, stroke, vesebetegség, magas vérnyomás, szívbetegség, cukorbetegség.
A szőlő természetes antimikrobiális tulajdonságai révén támogatja az immunrendszert, amely védelmet jelent a baktériumok és vírusok ellen.