A megfelelő keringés kulcsfontossággal bír az egészséges és hatékony testfunkciók eléréséhez és azok fenntartásához. Ha egészséges keringéssel rendelkezünk, biztosak lehetünk benne, hogy minden tápanyag eljut a sejtekhez, és a salakanyag is elszállítódik a testünkből.
Amennyiben valami gond van az érrendszerünkkel, a keringésünkkel, az negatívan hat az agy, a máj, a szív és a vese egészségére és működésére. A rossz vérkeringés azt is jelenti, hogy a sejtek, a szövetek és a szervek nem kapnak elegendő oxigént és tápanyagot, amelyek viszont nagyon lényegesek az optimális egészségi állapot fenntartásához. A rossz vérkeringésnek többféle figyelmeztető jele és tünete is létezik, most ezek közül mutatunk be néhányat.
Amennyiben valakinek rossz, nem megfelelő a vérkeringése, úgy zsibbadást is tapasztalhat a végtagjaiban, elsősorban a kéz és a láb ujjai zsibbadnak.
A nem megfelelő vérkeringés fájdalmas izomgörcsöket is eredményezhet a lábakban, elsősorban a vádliban.
A keringésnek kulcsszerepe van az optimális testhőmérséklet fenntartásában. A rossz keringés következménye lehet az, ha mindig hideg a kezünk és a lábunk.
Visszér is kialakulhat a nem megfelelő keringés miatt. Visszér akkor alakul ki, amikor a vénákban a billentyűk elgyengülnek, ami miatt megemelkedik a nyomás a vénákban. Ilyenkor a vénák megduzzadnak és kitüremkednek.
Ha nem jó a keringés, akkor a szervezet nem jut elegendő tápanyaghoz és oxigénhez sem. Emiatt csökken a szervezet energiaszintje, és fáradtnak és gyengének érezhetjük magunkat.
Az agyban kialakult keringési problémák csökkentik a kognitív teljesítményt, de más tünetek is kialakulhatnak. Ilyen például a memóriaprobléma, a koncentrációs problémák, az emlékezőképesség csökkenése.
Ha nem optimális a szervezet vérellátása, a keringés, akkor nem termelődik annyi antitest sem, így a kórokozók könnyedén utat találnak a szervezetben, és ilyenkor az immunrendszer is legyengül, és védtelen lesz a fertőzésekkel és a betegségekkel szemben.
A rossz keringés a fejbőr állapotára is kihat. Ez okozhat hajhullást, és oka lehet a hajritkulásnak is.
A nem megfelelő keringés még emésztési problémákat, elsősorban székrekedést is okozhat.
Mi okozhat még rossz keringést? A cigarettában lévő vegyi anyagok károsítják az ereket, így nagyobb az érelmeszesedés kockázata. A magas vérnyomás során a vér nagyobb erővel nyomja az erek falát, ezzel gyengítve azokat, ez pedig megnehezíti a vér áthaladását.
Az érelmeszesedés egy olyan állapot, amikor a plakk felhalmozódik az artériákban, korlátozva ezzel a véráramlást. A cukorbetegség is oka lehet a rossz keringésnek, ugyanis ilyenkor túl sok glükóz van a vérben, ami károsítja az ereket. A mélyvénás trombózis során a szervezetben – legtöbbször a lábban – vérrög alakul ki, ami szintén korlátozza a vér áramlását.
A varikózus vénák kialakulása során a vérnyomás szintén megemelkedik, ami károsítja a vénák falát. A Raynaud-kór egy olyan betegség, amikor is a láb és a kéz ujjaiban lévő véredények szűkebbé válnak, főleg stressz és hideg hatására. Ez a rossz vérkeringés egyik jele és tünete. Az elhízás is negatívan hat a keringésre, hiszen okozhat cukorbetegséget, magas vérnyomást és magas koleszterinszintet is.
Rossz vérkeringés esetén nagyon sokat tehetünk az állapotjavulás érdekében; például rendszeres mozgással, a dohányzás abbahagyásával, az egészséges táplálkozással, a fogyással, de a stresszkezeléssel is javulhat a keringésünk.