A hidegben történő edzés jó kondiban tartja a szív- és érrendszert

Amikor megérkezik az ősz és ezzel együtt a hidegebb napok, sokan elsősorban az edzőteremben – vagy otthon a lakásban – való edzést választják, részesítik előnyben. Pedig ma már kutatások is igazolják, hogy sokkal több előnye van annak, ha odakint a szabadban, azaz a hidegben edzünk. Mutatjuk is, hogy melyek ezek az előnyök!

Hidegben valóban kicsit nehezebb edzeni, mozogni, sportolni, merthogy ilyenkor extra hőtermelésre van a testünknek szüksége ahhoz, hogy a végtagokat, a szerveket és az izmokat melegen tartsa. Amikor a test valamilyen stressznek van kitéve, amely a drasztikus hőmérséklet-változást is magában foglalhatja, akkor megnő az energiaigénye. Ez pedig arra ösztönzi az izmokat, hogy gyorsabban lebontsák a glikogént.

Amikor hidegben mozgunk, akkor a szervezetünk extra kalóriát éget el, hogy növelje a test hőmérsékletét, ezzel pedig még az anyagcserét is felpörgeti kissé. Ilyenkor főleg a hasi zsírt és a combokon lévő zsírt lehet elégetni, és ezeket a testrészeket érdemes izmosítani, azaz erre a két testrészünkre érdemes fókuszálni.

A hidegben történő edzés az állóképesség fejlesztésében is segít. A melegben hamarabb kimerülünk, hiszen hamarabb kezdünk el izzadni, és hamarabb emelkedik meg a pulzusszámunk is. A hidegben azonban éppen emiatt hosszabb ideig edzhetünk, ami nemcsak az állóképességünket, de a kitartásunkat is segít megnövelni.

A téli, szabadban végzett testmozgás jó lehetőség a hangulati zavarok, így a depresszió kivédésére is. A napfény – még az őszi és téli napfény is – és a testmozgás pozitív hatással van a hangulatra, hiszen mindkettő boldogsághormonokat, azaz endorfinhormonokat szabadít fel a szervezetben. Azoknak, akik rendszeresen sportolnak hidegben, sokat javul a döntéshozatali képességük, illetve a memóriájuk is.

A kinti edzés segítheti a jobb alvást is. A napfény, a friss levegő és a fizikai aktivitás kombinációja segít ellazulni és éjszaka mélyebben aludni. Az álmatlanság elleni küzdelemben is fontos a testmozgás stresszoldó hatása, akár beltéren, akár a szabadban végezzük azt.

A kinti testmozgás támogatja a szív és az anyagcsere egészségét is, illetve elősegítheti az inzulinérzékenységet és a jobb vércukorszint-szabályozást is. A hideg időjárás arra kényszeríti a szervezetet, hogy keményebben dolgozzon edzés közben, és ez vonatkozik a szív- és érrendszerre is. Mivel a szív keményebben dolgozik, ez segít a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében.

Néhány óvintézkedés is szükséges azonban a kinti edzéshez. Vigyázzunk a hipotermiára, azaz a lehűlésre, ugyanis ez sok kockázatot rejt magában. A kinti hidegben is fontos, hogy folyamatosan hidratáljunk, azaz pótoljuk az elvesztett folyadékot, hiszen ez hatással van a teljesítményre, és fáradtságot is okozhat. Amennyiben valaki szívbetegségben szenved, légzési problémával vagy más egyéb betegséggel küzd, mindenképpen konzultáljon a kezelőorvosával a kinti edzéssel kapcsolatban. Fontos, hogy az edzéshez szükséges ruházatot és cipőt is gondosan válasszuk ki.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük