Mit érdemes tudni a fehérjéről és miért létfontosságú számunkra?

 

 

Szinte minden testrészünknek szüksége van fehérjére. A hajunk, körmünk növekedéséhez, a testünk belső szerveinek jó működéséhez és regenerációjához is nagyon fontos a fehérje. Akik elkezdenek diétázni azok tudják, hogy nagy szerepet játszik étrendünkben a fehérje fogyasztása.

A fogyás lendültének megtartásáért de eleve a zsírégetés megindulásáért is felelős.

A fehérjetartalmú ételek megfelelően csillapítják az éhséget, eltelítenek, és a csökkentett energiabevitel mellett is megfelelő energiát biztosítanak. A fehérjék elősegítik az izomsejtek regenerálódását, az éhségérzet csökkentése mellett.

Ez nem csak akkor fontos, ha egy diétázó rendszeresen sportol. Hanem azok számára is elengedhetetlen, akik nem sportolnak rendszeresen, hiszen a fehérjefogyasztás megakadályozza, hogy a diétázás során veszítsünk izomzatunkból. Mindezek ellenére veszélyes lenne egy diétát kizárólag fehérjékre alapozni. Némi komplex szénhidráttal kiegészítve azonban hosszan tart az éhségcsillapítás. Kevés kalória kerül a szervezetbe, az egész testünk zavartalanul képes működni úgy, hogy közben gyorsan szabadulhatunk meg a felesleges kilóktól.

A sikeres fogyókúra persze lemondással is jár, mert ki kell iktatnunk az étkezésünkből a mesterséges vagy annak minősülő cukros ételeket, a péksüteményeket és a magas szénhidrátot tartalmazó ételeket. De persze a szénhidrát elengedhetetlen az egészséges fogyókúrához, hiszen nem elég az, ha csupán csak fehérjét eszünk, mert az energiaraktáraink gyorsan kimerülnek, fáradékonnyá, dekoncentrálttá válunk.

 

Állati vagy növényi fehérjét fogyasszak?
Legtöbbször fehérjebevitelre vonatkozó ajánlások állati eredetű fehérjéken, húson, tojáson és tejen alapulnak. De a nagy mennyiségű állati eredetű fehérje fogyasztása túl sok zsír fogyasztásával is együtt jár.

Mennyi proteinre van szükségünk?
Ezt egyszerű kiszámolni. A legmegfelelőbb, ha testsúly kilogrammonként 1,2 gramm proteint számítunk naponta. Ez a mennyiség segít megőrizni az izomzatunkat, de így megszabadulhatunk a súlyfeleslegtől is. A legjobb, ha egy fehérjealapú diéta előtt tartunk egy-két gyümölcs- vagy éppen zöldségnapot. Ezzel meg tudjuk alapozni a kúrát, hozzátudjuk szoktatni magunkat a csökkentett kalóriabevitelhez. Legfőbb táplálékaink egy fehérjealapú kúra alatt: sovány húsfélék, sovány tejtermékek, hal, tojás, szója és egyéb magas fehérjetartalmú élelmiszerek.

Fehérjetartalmú élelmiszerek:
– sovány sertéshús, sovány szárnyashúsok – például pulyka, csirke -, halak, tengeri halfélék, tojás,
– hüvelyesek, dió- és mogyorófélék,
– szójás termékek, zöldségfélék

Fehérjefogyasztás a vegetáriánus étrendben
A vegetáriánusok számára talán ez egy picit nehezebb, mert növelniük a fehérjebevitelt, de ez persze nem lehetetlen. Az állati eredetű fehérjék kimaradnak az étrendjükből, de magas fehérje- és rosttartalmú zöldségekkel, hüvelyesekkel tudják helyettesíteni mindezt. A mogyoró- és diófélék, a hüvelyesek, a zöldbab, a sárga vajbab vagy a szója sok fehérjét tartalmaznak. A fehérjetartalmú zöldségek sötétzöld színűek, például a sóska, a spenót, a zöld saláta vagy a lencse és a csicseriborsó.

 

Miből mennyit?

Fogyasszon naponta legalább háromszor fehérjét főképpen akkor, ha fehérje alapú diétát folytat. Az alábbi listában részletesen olvasható, hogy mely ételek gazdagok fehérjében, de nem tartalmaznak sok telített zsírsavat, és az is, hogy miből mennyit fogyasszon.

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük