Mi a táplálékkiegészítő?
Az egyesült államokbeli Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) szerint a táplálékkiegészítők olyan termékek, melyek nem gyógyszerek, élelmiszer-adalékanyagok, mint a fűszerek vagy a tartósítószerek, nem hagyományos ételek, és melyek megfelelnek az alábbi kritériumoknak:
- A termék célja, hogy kiegészítse a személy étrendjét, de nem helyettesítheti az étkezést.
- A termék tartalmaz vitamint, ásványi anyagokat, aminosavakat, koncentrátum, metabolit, kivonat vagy ezek kombinációjában.
- A termék címkéjén fel van tüntetve, hogy étrend-kiegészítő.
- Az Egyesült Államokban az FDA különböző ellenőrzési eljárásokat alkalmaz ugyanúgy, mint a gyógyszereknél.
Egészségvédő szerepe:
A rendeltetésszerű használata pótolja az alapvető tápanyagokat. A táplálékkiegészítők nem tudják teljes mértékben kivédeni a dohányzás, a mozgásszegény életmód, és a helytelen szokások következményeit, de az antioxidánsok segítenek a mérgező anyagok okozta sejt- és szöveti károsodások megakadályozásában.
Típusai:
- Ásványi anyagok
- Aminosavak és fehérjék
- Esszenciális zsírsavak
- Testépítő kiegészítők
- Vitaminok
Európai uniós szabályozás:
Az Európai Unió irányelvei szigorúbbak, mint az Egyesült Államokban. Az étrend-kiegészítőkre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 2002/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerint a termékeknek biztonságosaknak, tisztáknak kell lenniük és megfelelő mértékben kell tartalmazniuk hatóanyagokat. Tilos őket gyógyszerként címkézni, és fel kell tüntetni az egészségre vonatkozó állításokat. A táplálékkiegészítő ipar határozottan ellenezte az uniós irányelvet, és petíciót nyújtott be, melyet több orvos és tudós is aláírt 2005-ben, mert szerintük indokolatlanok a korlátozások. Az Európai Unió Bírósága szerint az intézkedések szükségesek a közegészségügy védelme érdekében.
Forrás: Wikipédia https://hu.wikipedia.org/wiki/Táplálékkiegészítő
Miért van szükség a táplálék kiegészítésére?
- Az ételek főzése, sütése, fagyasztása csökkenti a vitamin és ásványi anyag tartalmát.
- A cukrok és egyéb finomított szénhidrátok az átlagos étrend kb. 50-60%-át teszik ki. Ezeknek az ételeknek alacsony a tápanyagtartalma és sok bennük a kalória.
- A túlzott zsíros étrend mellett A és B vitaminok egyes fajtáiban, vasban, rézben hiányt szenvednek.
- A nagy mennyiségű vegyszer használata csökkenti a nutriensek értékét.
- Az alkohol rombolja a B vitamin komplexbe tartozó vitaminokat, az A, C vitaminokat, a cinket, magnéziumot, kalciumot. Sokkal nagyobb vízkiválasztásra készteti a veséket, mint a bevitt folyadék mennyisége, ez pedig súlyos dehidrációhoz vezet.
- A húsok, zöldségek túlfőzése oxidálja és rombolja a hőérzékeny vitaminokat, a B csoportot, a C, E vitaminokat.
- A forralás tönkreteszi a vízben oldódó B csoportot,, a C vitaminokat és az ásványi anyagok nagy részét.
- A mikrohullámú sütő rombolja a B6-ot.
- A dohányzás csökkenti a C-vitamin tartalékot, cigarettánként 25-100 mg-mal.
- A rendszeresen használt fájdalomcsillapítók felgyorsítják a vizelésen keresztül a kalcium, a kálium, a B, C vitaminok kiürülését.
- Az antibiotikumok hosszú távú használata az immunrendszer elnyomásához vezet, rombolja a kalciumot, káliumot, vasat, és a B12 vitamint, pusztítja bélflórát.
- A kémiai és érzelmi stressz növeli a B5, B6, C,vitamin, a légszennyezés pedig az E szükségletét.
Sérülések esetén jelentős fehérjepótlásra, A, C vitamin és cink van szükség a gyógyulási folyamatokhoz.